mutfak dolapları

Mutfağınızı yenilerken özen göstermeniz gereken bölümlerin başında mutfak dolapları gelir. Birçok eşyanın bir arada bulunduğu bir yaşam alanı olan mutfakta, tüm araç gerecin düzenli bir biçimde yerleşmesini sağlayan yapılar mutfak dolaplarıdır.

Mutfak dolapları gün içerisinde defalarca kullanıldığı için kapaklarının doğru tercih edilmesi çok önemlidir. Mebran kapak mutfak dolapları sağladıkları kullanım kolaylıkları sayesinde, her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Çoğu insanın bilmediği bir durumsa; piyasada satılan mutfak dolaplarının yarısından fazlasının mebran kapaklı olduğudur. Mebran kapaklar bilgisayar ile üretildiğinden, ölçü alımı sonrası hatasız bir biçimde montaj kolaylığı sağlarlar. Bu nedenle yerine tam oturmadığı için sorun çıkartan mutfak dolabı kapakları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Mebran kapak mutfak dolapları sahip oldukları çok geniş renk seçeneği ile arzu ettiğiniz mutfağa sahip olmanıza yardımcı olur. Halk arasında “Avrupa kapak” denen mebran kapaklar, mdf ya da sunta yüzeylidir. Mutfakta pişirilen yemeklerin buharları nedeni ile yoğun olan kirlenme, mutfak dolaplarınızın kapaklarına da yansımaktadır. Bu aşamada mebran kapak mutfak dolapları kolay temizlenebilen yüzeyleri ile size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

en fazla kullanılan odalarından biri olan mutfağınızın, içerisinde bulunan eşyalarınızın da sık kullanıldığından yıpranır. Mutfakların vazgeçilmezi olan mutfak dolapları gün içerisinde defalarca kullanıldığından, yıpranmaların asgariye indirilmesi için doğru şekilde bakılması gerekir.

Mutfak dolaplarınızın ömrünün kısaltan birinci faktör, içlerinin çok fazla doldurulmasıdır. Dolabınızın alabileceği sınırı zorlamanız, içerisinden eşya çıkartırken yıpranmasına sebep olur. Gereğinden fazla yüklenmesi sonucu mutfak dolaplarınızın yıpranması kaçınılmazdır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konuysa; mutfak dolaplarınızın kapaklarını yavaşça kapatmanızdır. Mutfak dolaplarının kapaklarında oluşan arızaların %90’ı sert açılıp kapanma yüzünden meydana gelmektedir. Bu şekilde kullanılan mutfak dolabı kapaklarının menteşelerinde meydana gelen aşınma, bir müddet sonra arızalanmasına neden olacaktır.

Mutfak çekmecelerinizin de belirli bir yük taşıma kapasitesi vardır. Fazla doldurulan mutfak çekmecelerinin açılma mekanizmalarına binen aşırı yük, mekanizmanın yıpranarak bozulmasına neden olacaktır. Mutfak çekmecelerinin ve dolap kapaklarının kulplarını her zaman tam kavrayarak açıp kapatmanız, kullanım süresinin uzun olmasını sağlayacaktır. Doğru bir şekilde kavranarak açılan çekmece ve kapak kulplarının vidaları esnemeyeceğinden, bozulma ihtimalleri de azalmış olacaktır.

Ev dekorasyonunda kullanılan eşyalar insan gözüne güzel görünen estetik objeler olmanın ötesinde, öncelikli olarak ihtiyaca yönelik nesnelerdir. Evin en önemli kısımlarından birisi olan mutfakların dekorasyonunda da dikkat edilmesi gereken ilk şey, mutfak dolaplarının kullanışlı olmasıdır.

Mutfak dolaplarında kullanılan başlıca malzeme ahşaptır. Ahşap günümüze kadar popülerliğini kaybetmediği gibi daha uzun yıllarda kaybedecekmiş gibi görünmemektedir. Büyük şehirlerde yaygınlaşan modern ve kullanışlı ev modelinden, mutfak dolapları da nasibini almıştır. Küçük alanlara kurulacak olan mutfak dolapları öncelikle kullanışlı olması gerekmektedir. Türkiye son yıllarda yaptığı atak ile dünyada mutfak dolabı imalatı konusunda lider ülkelerden birisi konumuna gelmiştir.

Ülkemizde üretilen mutfak dolapları genel olarak masif ve tablalıdır. Mutfak dolabı imalatı konusunda bu iki seçenek en çok tercih edilen üretim şekilleridir. Masif mutfak dolabı imalatında en çok kullanılan ağaçlar; çam, kayın, ceviz ve meşedir. Gelişen teknoloji ile birlikte sürekli değişen mutfak dolabı tasarımları, insanların gözünde fark yaratan ve kullanışlı modeller olarak tüketiciye sunulmaktadır.

Çevrenizde sıkça duyduğunuz “modüler mutfak” kavramının ne demek olduğunu merak mı ediyorsunuz? Modüler mutfak en basit hali ile hazır bir mutfak olarak adlandırılabilinir. Mutfak parçaları üretici firma tarafından siparişe bakılmaksızın, önceden üretilerek depolanır.

Mutfağınızı yenilemek istiyorsunuz ve bunun için ayıracak fazla bir bütçeniz yok. O zaman modüler mutfaklar tam size göre bir seçim. Ucuz modüler mutfak dolapları artık ülkemizde de yaygın bir biçimde üretilmektedir. Belirli bir konsept üzerinden önceden üretilen modüler mutfak dolapları, birçok farklı bileşenin oluşturduğu mutfak tasarımlarına kıyasla çok daha ucuzdur. Üretici firma stoklarında hazır halde tuttuğu mutfak modüllerini, satış işleminden sonra monte edilmesi için alıcıya gönderir. Tüm parçaları önceden hazırlanmış olduğu için sadece montajı kalan modüler mutfak dolapları, kullanım açısından oldukça pratiktir. Firmalar için tabiri caizse “sürümden kazanma” anlamına gelen modüler mutfak dolapları, bütçenizi sıkıntıya sokmadan mutfak dolaplarınızı yenilemenin en pratik yoludur.

Altının çizilmesi gereken önemli bir nokta ise; modüler mutfak dolabı ucuz olduğu için kalitesizdir diye bir düşünce kesinlikle yanlıştır. Modüler mutfak dolaplarının ucuz olma sebebi; kullanılan malzemenin kalitesiz olması değil, önceden hazırlandığı için üretim maliyetinin asgariye indirilmesinden kaynaklanır

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: